HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

MOTÝLEK LÉTAL DÉLE Doporučený

HRANIČNÍ DATUM VĚTRNÉ RŮŽICE POSUNUTO (nový objev)

Až do dne 21. 9. 2020 sběratelé výplatních otisků měli za to, že posledním doposud známým výplatním otiskem s výplatním razítkem ve tvaru větrné růžice  je bratislavský otisk uživatele Ústredná sociálna poisťovňa, odbor pre penzijné poistenie súkromnych zamestnancov Bratislava s datem 13. 7. 1951. Otisk označený jako  podtyp Fr  6h - 4m - 1k s dohlédací poštou Bratislava 2.

V uvedený dne roku 2020 se ve veřejném prostoru objevila celistvost s pozdějším datem výplatního otisku s výplatním razítkem  ve tvaru větrné růžice (sběrateli též nazývaného "motýlek"). Datum v denním razítku otisku je 18. 9. 1953., tedy datum použití je o více jak dva roky straší než u otisku, který byl doposud považován za hraniční použití starého vzoru výplatního razítka. Otisk je označen jak podtyp FR 8h - 4m- 1k s dohlédací poštou BRATISLAVA 1.

Informace o tomto nálezu se objevila na webovém portálu www.postoveznaky.sk v článku Františka Pláteník a Vojtecha Jankoviče s názvem "Používanie výplatných strojov motýlik po oslobodení Československa".  V tomto příspěvku jsou i další zajímavosti ze světa výplatních otisků Československa po roce 1945.

Dodávám, že poštovní správa Československa při změně výplatního razítka otisků v roce 1946 stanovila jako mezní či hraniční termín konec roku 1948. Nově zveřejněný otisk "s motýlkem" létal  a vyplácel o pět let déle. Je docela možné, že i tento rekord bude překonán.... Zajímavé je, že tento rekord se uskutečnil v obou případech na Slovensku. Zatím přepišme historii a opravme  si datum výskytu tohoto vzoru otisku. 

 

MOTÝL 001

 

Zdroj obrázku: František Pláteník, Vojtech Jankovič, "Používanie výplatných tsrojov motýlik po oslobodení Československa", 21. 9. 2020, www.postoveznamky.sk.

 

 

 

 

 

 

 

Naposledy změněnosobota, 22 leden 2022 12:36