HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ZASTAVENÍ (8 - 3) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ PITNEY - BOWES NA ČS. POŠTÁCH Doporučený

Někdy přeje sběratelům i štěstí. Při systematické sběratelské aktivitě se mohou objevit jedinečnosti, ba přímo rarity či nové typy, podtypy, varianty. Platí to i u výplatních otisků. Dnes se vracím k výplatním otiskům ze strojů Pitney - Bowes ve třeřtím dílčím pokračování pohledů na tuto soustavu.

 

Jediný známý případ (R)

Díky dodání balíku pomocí náhradní poštovní průvodky se zachoval kompletní balíkový otisk se dvěma denními razítky. Doposud to je jediný známý exemplář. Sběratelsky dostal označení: PB - BAL - 4/11.

Otisk ze dne 27. IX. 76, náhradní poštovní průvodka s datem 28. IX. 1976.

Stroj v provozu na poště PRAHA 1.

Otisk je ze stroje Pitney Bowes, model "Automax MV", katalogově hodnocená jako nejcennější v řadě otisků ze strojů Pitney - Bowes v Československu. 

Údaj měsíců římskými číslicemi.

 

 

PB 1 003     PB 1 002

 

Náhodně objevený nový typ otisku

K zásadním objevům přispívají někdy náhody a doprovázející pozornost sběratele. Takový případ nastal u výplatního stroje Pitney - Bowes, model Automax MV, který měl původně jen jedno denní razítko. 

Útržek dobírkové poštovní průvodky pomohl objevit nový typ výplatního otisku Pitney - Bowes ze tstoje, který byl přebudován na balíkový výplatní tsroj. Otisk obdržel označení PB - BAL - 4/11.

Původní otisk s datem 25. IV. 1969 (na listovní zásilce). Přebudovaný otisk se dvěma denními razítky ze dne 20. II. 1976 (R) - na poštovní průvodce. 

V provozu na poště PRAHA 1. 

Srovnání obou otisků na níže uvedené sběratelské koláži. Na druhé celistvosti malá část kruhu denního razítka balíkového výplatního tsroje. 

 

PB 1 005

 

Naposledy změněnočtvrtek, 20 leden 2022 12:18