HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (146) - A. S. TOVÁREN NA FEZY STRAKONICE Doporučený

Přechodná období patří mezi ta nejsledovanější sběratelská  období. Jsou přitažlivá pro sběratele zejména změnami podob výplatních otisků po nařízení poštovní správy či jiných orgánů moci. Jedno z nejzajímavějších přechodných období zapadlo do období částečně 3. a hlavně 4. republiky (1946 - 1992). První zoubkované obdélníky s objevily již na počátku roku 1947 po nařízení z prosince 1946.

Období 40. let patří mezi taková období. Poštovní správa nařídila změnu vzhledu otisků. Zjeména na místě výplatního razítka (od vetrné růlžice k zoubkovanému obdélníku). Měnil se místa ve výplatní hodnotě a dále došlo ke změně denního razítka. Opustila se cesta jednokruhového denního razítka, které se postupně měnilo na dvoukruhové anebo dvoukruhové s můstky.

V tomto pokračování a několika dalších se zastavím u těchto otisků.

Dnes:

Dohlédací pošta Strakonice

 

Rok 1945

6. 12. 1945

AKCIOVÁ SPOLEČNOST TOVÁREN NA FEZY TEXTILNÍ ZÁVODY STRAKONICE

Francotyp - FR 6h - 4m

 

Výplatní razítko ve tvaru větrné růžice (alias motýlka), čtyřmístná výplatní hodnota, oválné číslice výplatního razítka.

 

fez 001

 

 

Rok 1948

7. 2. 1948

VLNAŘSKÉ ZÁVODY A FEZÁRNY, NÁRODNÍ PODNIK, STRAKONICE

FR6 h - 5m (g)

 

Výplatní razítko ve tvaru zoubkovaného obdélníku (alias psudoznámky),  pětimístná výplatní hodnota, gotické číslice výplatního razítka (rekonstrukce)

 

fez 002

Tolerance pro výměnu denního razítka byla do konce roku 1948, mnozí uživatelé však používali stroje s jednokruhovým denním razítkem dlouho (někteří až do 80. let). Výpatní razítko bylo měněno rychleji coby státní symbol - poslední otisk ve tvaru větrné růžice je dokladován z Bratislavy z orku 1951 (!).