HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

ZASTAVENÍ (7 - 1) - VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ POSTALIA NA ČS POŠTÁCH

Poštovní výplatní otisky Československa z let 1946 - 1992

________________________________________________

 

Začátkem 60. let 20. století se do tehdejšího Československa začaly dovážet západoněmecké výplatní stroje POSTALIA. Tyto stroje vynikaly především svými  vyspělými a moderními technickými parametry, z nichž na první pohled upoutal princip stavebnicového systému. Umožňoval podle potřeby kompletaci náročnějších modelů od ručně ovládaného až k elektronickému. Ručně ovládané strojky záhy dostaly přezdívku "žehličky" - podle tvaru a způsobu "vyjetí" otisku na zásilku ču na průvodku.  Díky těmto přednostem Postalia nšla odbytiště ve světě včetně Československa. Stroje byly vhodné pro pošty, ale i pro komerční uživatele.K "žehličce" bylo možno si objednat tzv. náhon, který otiskoval výlatné automaticky.

První československé otisky měly dvoukruhová denní razítka s otevřeným můstkem připomínající půlměsíce nahoře i dole. Rámeček výplatního razítka byla ve tvaru zoubkovaného obdélníku. První stroje měly tzv. odlehlý rámeček, rozuměj zoubkování bylo odlehlé od vnitřního rámečku. Typické byly i číslice ve výplatním razítku, a ve srovnání s ostatními soustavami na první pohled rozeznatelné. Byly unifikované a do dneška nezměnily svůlj tvar. Datumové čílisce byly nízké a široké. V denním razítku se začaly objevovat dosti často rozlišovací symboly (číslice či písmena), a to v dolní části mezikruží.

 

Jedny z prvních výplatních otisků POSTALIA umístěných a používaných na poštách již v 60. letech (první vzor soustavy POSTALIA u nás).

PRAHA 1

18. 5. 1961

PST 001

 

PRAHA 5/b

21. 11. 1963

Celistvost s výplatním otiskem Postalia znehodnocující proti pravidlům výplatní poštovní známku.

 

PST 002

 

 

Naposledy změněnoúterý, 15 únor 2022 21:31