HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (145) - PŘEDVÁDĚCÍ VÝPLATNÍ OTISKY STROJŮ HASLER

Švýcarský výrobce výplatních strojů pronikl na čs. trh se svými poštovními výplatními stroji v roce 1946. Stroje Hasler byly našimi porvními výplatními stsroji na poštách. První otisky dokonce ještě stihly zanést do svého mechanismu štoček s výplatním razítkem ve tvaru větrné růžice alias motýlka. Několik desítek strojů spolehlivě vyplácelo poštovní průvodky, ale i listovní zásilky.

 

Hasler si v té době připsal ještě jedno prvenství -výplatní stroje s R- obrazcem na vyplácení doporučených zásilek.  Po této miniinvazi do čs. poštovního prostoru Hasler opustil náš trh. V průběhu let jsme zaznamenali další pokus o umístění na našem trhu - výjimečné stroj Hasler, které byly umístěny v letecké společnosti SWISSAIR v Praze (Vodičkova ulice a poté Pařížská ulice).

 

Pak nastala zase přestávka, až koncem 80. a začátkem 80. let Hasler znovu  začal nabízet své stroje čs. poštovní správě. A uspěl. Na Brněnském veletrhu  Hasler prezentoval výplatní stroje a jejich otisky. Vzniklo zde několik artefaktů včetně otisku Hasler na výplatním pásku stroje (durhý otisk uprostře koláže).

Označení bylo opět reklamní povahy: Hasler prezentuje model HASLER MAILMASTER jako "velký krok k počítačovému vyplácení pošty!. V ženské ruce se třpyzí - jak jinak - diamant.

 

hasler 002

 

Na závěr bych rád pro začínající sběratele vysvětli pojen "výplatní pásek". 

DEfinice:

"Výplatní pásek

výplatný pásik (prúžok)

Některé modely výplatních tsrojů umožňují otištění výplatního otisku na strojem vydaný speciální pásek s lepem, umožňující jeho nalepení na objemnější zásilky, pásek je odděleitelný perforací či odříznutím (V ĆSSR známo u soustav SATS, FRAMA, POSTALIA-AUTOMATIK a PITNEY - BOWES 5600)".

 

Terminologie otištěna v publikaci  Československá filatelie (Praha 1888) a zpracoval ji kolektiv komise poštovní historie a celin SČSF vedený ing. Ivanem Leišem.

Poznámka na konec. 

V roce 1988 nebly ještě Hasler plně na trhu se stroji, které umožňovaly otištění otisku na výplatní pásek, proto není v definici zmíněn, Hasler přišel později. Proro doplňuji tuto definici v roce 2021 i o soustavu Hasler, ketrá tento mechanizmu u nových modelů má.

 

Naposledy změněnostředa, 01 prosinec 2021 11:05