HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

45 LET OD VYDÁNÍ OBNOVENÉHO ZPRAVODAJE KOMISE SPECIALIZOVANÝCH OBORŮ (PHaC SČF)

Letos v červnu uplynulo 45 let od vydání prvního čísla obnoveného zpravodaje Komise specializovaných oborů (poštovní historie a celin) SČF, u jehož zrodu jsem stál coby redaktor nominovaný staronovou komisí specializovaných oborů SČF (1976 - 2021). Ta obnovila svou činnost po několika letech záměrné nečinnosti. Staronová komise navázala na předchozí činnost komise vzniklé v roce 1966 a její zpravodajské pokusy. 

Navrhl jsem redakční radu ve složení M. Bouška, P. Kukačka, I. Leiš (redaktor), V. Mahovský, V. Nebeský, J. Nekvasil, V. Palkoska (předseda rady), M. Polišenský, E. Votoček a A. Vorlíček. V roce 1976 vyšly dvě čísla  Zpravodaje. První číslo, které popisuji níže, a dvojčíslo vydané  v říjnu. Zároveň jsem rozhodil sítě, abych získal nejen odběratele, ale hlavně přispěvovatele. Doufak jsme, že seženu i spolupracovníky (bohužel marně).  

První číslo Zpravodaje, který jsem redigoval, přinesl jako hlavní událost roku v našich oborech:  oslavy 450 let organizovaného poštovnictví v českých zemích 1526 - 1976.

Do 1. čísla přispěla celá řada autorů: V. Palkoska, M. Polišenský, V. Maxa, P. Kukačka, M. Bouška, V. Mahovský, J. Nekvasil,  V. Mahovský a má maličkost. Zpravodaj měl rozsah 23 stran  a byl vytištěn  cyklostylem v počtu 200 výtisků. První číslo informovalo o obnovení činnosti komise včetně personálií. Jednotliví designovaní vedoucí sekcí popsali záměry a plány svých nově zřízených sekcí.

Zásadním článkem byla nová KLASIFIKACE SPECIALIZOVANÝCH OBORŮ (POŠTOVNÍ HISTORIE A CELIN). 

Lehce jsem se dotkl i odborných záležitostí z oborů poštovní historie - změn v poštovním provozu Československa, mezinárodních výstav, plenární schůze komise, informací o jiných zpravodajích.

Důležité bylo pozvání na Celostátní výstavu specializovaných oborů - poštovní historie a celin KUTNÁ HORA ´76, která se konala ke shora uvedenému výročí a jejíž stěžejní postavou  a zaníceným organizátorem byl designovaný krajský gestor PHaC ve Středních Čechách  Miroslav Forman. společně se svými kutnohorskými přáteli.  

Zpravodaj byl zatím bez obrázků, obsahoval jen texty. Výjimkou byla titulka, kterou jsem vytvořil pomocí vynálezu zvaného "propisot". Texty jsem doplnil předznámkovou celistvostí z mé sbírky, která byla odeslána z Hor Kutných (Kuttenberg)  do Horních Královic. Titulku jsem vytiskl  (pod dohledem a se svolením mých nadřízených v mém zaměstnání) na tehdy ještě vzácných a přísně sledovaných kopírovacích strojích XEROX. Dodatečně svým kolegům za to  děkuji.Texty jsem přepsal vlastnoručně  na  cyklostylové blány na psacích strojích, které jsme měl v zaměstnání k dispozici (elektrické  - viz ležaté písmo a mechanické - viz stojaté písmo). 

 Přísně evidované cyklostylové  blány  sloužily k rozmnožení v tiskárně SČSF. Stránky v počtu 13800  jsem sám a vlastnoručně "slízal" do podoby zpravodajů, vložil do obálek a rozeslal z Hlavní pošty v Jindřišské zájemcům o zpravodaje. "Těšil" jsem se na nové dobrodružství.....  

Vzpomínám, že tento Zpravodaj měl velký ohlas a vedoucí sekcí na jeho základě získali své první zájemce o členství a spolupráci. 

 Základy zpravodajství československé poštovní historie a celin byly tímto položeny. A zároveň jsem získal i celou řadu známých a přátel. Na smutné a nepříjemné okamžiky jsem už zčásti zapomněl anebo se snažím zapomenout. 

 

zprav 001

 

 

Naposledy změněnosobota, 16 říjen 2021 12:41

Související položky (podle značky)