HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (113) - ČESKOSLOVENSKÁ TELEVIZE OSTRAVA Doporučený

V tomto seriálu většinou píši o uživatelích, kteří své vyplácení svěřili výplatním strojům Francotyp, později došlo k přeměně na modernější a spolehlivější stroje Postalia. Někteří uživatelé používali výjimečně i stroje dalších soustav.

JAKO NAPŘÍKLAD uživatel Československá televize, studio Ostrava, který si opatřil severskou soustavu Lindaco (Lindaco - Krag). Jak k tomu došlo?

Jednorázově se v Československu předváděl výplatní stroj této švédsko - norské firmy. Dva stroje byly nakonec ponechány v poštovním provozu.Jeden vyplácel poštovní zásilky podané na poště v Brně

813 00 BRNO 13. Mezní data: - 5. 10. 1976 - 4. 10. 1983 - . Výplatní hodnota čtyřmístná, pošta nevyužila možnost dvoubarevného tisku tak, jak tomu bylo v druhém případě u komečrního subjektu.

 

lindaco 005     lindaco 006

 

DRUHÝ STROJ LINDACO -KRAG

Předváděcí stroj se ocitl v podatelně uživatele Československá televize, studio Ostrava, který využil technickou zajímavost vyplácet zásilky dvoubarevně. Předtím byl výrobcem upraven dle čs. norem (zejména denní razítko).

 

lindaco 001     lindaco 003

Oba otisky byly opatřeny PSČ.

Svou jedinečností a výskytem patří mezi jedny z větších zajímavostí světa sběratele čs. otisků. Pokud je mi známo, tato firma další komerční činnost s cílem rozšíření počtů těchto strojů nevyvinula.

 

 

 

 

 

 

 

Naposledy změněnopátek, 01 říjen 2021 07:34