HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (88) - ELEKTROSVIT

Jedním z nových  hospodářských a obchodních subjektů ve 4. československé republice byl podnik ELEKTROSVIT v Nových Zámcích na Slovensku. Vyráběl elektrotechnické zboží jako např. kabely, vodiče, vypínače, zásuvky, osvětlovací techniku atd. a elektrospotřebiče (např. chladničky atd.).

 

Prvním strojem, který tento uživatel vlastnil, byl výplatní tsroj Francotyp (otisk FR 8 - 0 - 3m (g). Zachoval se otisk v černé barvě s datem 13. 4. 1952. Již v tto době počátkem 50. let nastal problém s nedostatkem předpisové červené barvy do strojů Francotyp. Nahradila ji nepředpisová černá razítkovací barva.

Dalším strojem byl stroj soustavy Postalia - Junior. Tyto stroje se vyráběly v Polsku v rámci poskytnuté západoněmecké licence od firmy Postalia. Stroje byly určeny v 70. a 80. letech zprvu pro pošty, ale několik desítek  se jich dostalo i do komerční sféry tehdejšího Československa, především se umisťovaly na Slovensku. Vzhledem k poruchovosti se v poštovním provozu neudržely dlouho. Otisky byly bohužel značně nekvalitní díky nekvalitním strojům a díky nedbalé obsluze. Omlouvám se za nekvalitní otisky.

 Otisk s datem  13. 4. 1952, černý, stroj Francotyp (reparace z Německa) + otisk s datem 30. 3. 1978, červený, stroj Postalia - Junior

elektrosvit 006

Naposledy změněnoneděle, 27 červen 2021 14:25