HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ (79) - JEDNOTA, lidové spotřební družstvo Velké Meziříčí

Dne 1. 1. 1953 byla založena samostatná okresní družstva. Určený název - JEDNOTA, okresní lidové spotřební družstvo. Do delimitace těchto družstev byl určen prodej koloniálního a dalšího zboží, družstva měla na starosti i výrobny (např. pekárny apod.). Nejprve měla družstva na starosti i velkoobchod, později byl odňat, aby byl znovu těmto subjektům přiřazen. Nyní COOP.

Jedním z těchto družstev Jednota bylo i LSD ve Velkém Meziříčí (zajímavý je název, který byl tolerován, i když pod tímto názvem existuje droga).

Tento subjekt zprvu používal pro vyplácení své korespondence výplatní stroj FRANCOTYP, otisk sběratelsky FR 8 - 0 - 4m.

Otisk měl několik zvláštností:

- z důvodů nedostatku předepsané červené barvy uživatel sáhl po modré razítkovací barvě, vznikla modrá barevná mutace (datum 29. 12. 1974),

- později po dodání červené barvy, stroj nebyl řádně vyčištěn a vytvořily se dvou až tří barevné mutace (modro-fialovo-červené -datum 27. 12. 1975),

Obě mutace vyžadovaly toleranci pošty. Pro domácí poštovní styk se tyto odchylky a chybotisky tolerovaly, pro zahraničí ne. Tento subjekt měl se zahraničím asi malé kontakty. Proto tyto mutace k radosti sběratelů "prošly". V zahrničí by nastal konflikt s UPU.

- denní razítko je zajímavé - jednak bylo usazeno záhy PSČ )na české poměry dost brzo - psal se rok 1974), jednak otisk vykazoval křivé usazení data  zvýrazněné silnými můstky.

 

LSD 001     LSD 003

 

Dalším výplatním strojem byl stroj POSTALIA (sbírkové datum 9. 9. 1982), který vystřídal fyzicky i morálně zastaralý stroj FRANCOTYP.

 

LSD 002

Naposledy změněnostředa, 16 červen 2021 11:02