HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

JONÁŠOVA TOUŠEŇ (1)

Arch. Albert Jonáš a Lázně Toušeň byli nerozlučně spjati. Vynikající architekt a grafik Toušeň miloval, rád se sem vracel a miloval dotyky polabské přírody. Toušeň jej vždy a jeho rodinu mile přijala.

Jak vzpomínal v roce 1972 Albert Jonáš na Toušeň v rozhovoru s Janem Králíkem?

"O prázdninách jsem jezdíval za bratrancem a strýcem Salačovými do Toušeně a ohmatával na lodičkách břehy Labe a tůní ......

Do Toušeně jsme jezdívali na letní byt od roku 1908. Poprvé jsme přijeli v jednom z prvních mercedesů od Tauberů z Vysočan, dámy ve velkých kloboukách se závojem, aby se na ně v otevřeném voze moc neprášilo. Jeli jsme sem kvůli mamince, které měla pomoci a pomohla železitá voda.

První rok jsme bydleli u rybníka u Králíků, druhý a třetí rok v kolárně u staré stodoly u Budských, čtvrtý rok u Walliánů a pak dvakrát u Živnůstků. Pamatuji se tu i na návštěvu Leoše Janáčka. Totiž, Salače, mého bratrance, si měla vzít Janáčkova neteř, Věra. Zaplať Bůh z toho sešlo. No, a Janáček přijel právě za ní, asi v roce devět, deset. Pro nás kluky to tehdy byla velká figura." 

 

Připojuji fotografii Alberta Jonáše u milovaného Labe z roku 1969. Příště, v druhém pokračování této krátké vzpomínky ukáži osučasnou Toušeň, kterou arch. Albert Jonáš tak důvěrnbě znal a kterou miloval.

Autorem fotografie je pravděpodobně Jan Králík.

 

toušeň 002

 

 

Naposledy změněnosobota, 08 květen 2021 21:27