HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VÝPLATNÍ OTISKY 3. REPUBLIKY (17)

VARIANTY VÝPLATNÍCH OTISKŮ

Základem sbírek výplatních otisků jsou jejich typy a podtypy. Nesmíme  ovšem zapomínat nai na třetí kategorii, pod kterou se řadí různé varianty výplatních otisků. Jak lze variantu definovat?

VARIANTA ČS. VÝPLATNÍHO OTISKU

Otisk příslušného podtypu s odchylkou v některé jeho části, kterou je nutno provést z důvodu požadavku uživatele či pošty. Variantou rozumíme i nutné  viditelné opravy či úpravy některé funkční čsti orážecího mechanismu, nejčastěji po jeho poškození, zastarání či z jiných důvodů.

Viz též výplatní otisk, typ čs. výplatního otisku, podtyp čs. výplatního otisku (I. Leiš, Výplatní otisky (příručka), Praha 1991).

Dnes ukáži výplatní otisky podtypu FR 8h ve variantách čtyřmístných výplatních strojů. Variantou jsou rozdílné výplatní číslice.

Příklady variant určené tvarem výplatních hodnot:

Horní celistvost dokládá velmi raritní otisk s případem čtyřmístných gotických číslic (většina otisků s gotickými číslicemi je s trojmístnou výplatní hodnotou).

Uživatel DAIMON, elektrotechnický závod Schmidt a spol.

Otisk s datem 28. 12. 1945

Prostřední celistvost dokládá otisk s  velkými oválnými číslicemi československého vzoru a typickým výplatním znaménkem (velká hvězdička s rozšířenými hroty)

Uživatel J. Bartoň a synové, přádlena bavlny

Otisk s datem 24. 7. 1945

Dolní celistvost dokládá otisk s dalším typem malých oválných číslic československého vzoru (malá hvězdička otočená doleva s ostrými hroty)

Uživatel LADA, továrna šicích strojů

Otisk s datem 27. 2. 1946

 

4m 001

 

Naposledy změněnoúterý, 20 duben 2021 10:28

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.