HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VÝPLATNÍ OTISKY 3. REPUBLIKY (16)

Jak jsem již několikrát podotkl, po roce 1945 doznaly čs. výplatní otisky mnoha změn. Jednak se o to zasloužily revoluční poměry po roce 1945, dále změny společenských pořádků a v nemalé míře i rozhodnutí poštovní správy. Nelze opomenout ani nutnost zprovoznění strojů při nedostatku náhradních délů. Běžné byly rekonstrukce strojů, při nichž se použily i náhradní díly ze strojů umístěných na zabraných územích.

Zajímavým fenoménem byly výplatní číslice výplatního razítka.Prvorepubliková poštovní správa přísně a důsledně dbala na to, aby otisky měly jen a jen ryze československé oválné číslice. Stroje umístěné na zabraných územích však učinily této zásadě konec. V poštovním provozu se objevily stroje s dalšími typy číslic - gotickými a novogotickými, kterí byly též občas usazovány v dřívějších výplatních strojích potom, co dosloužily číslice oválné. Nastoupila pestrost a v provozu se objevila řada typologických zajímavostí a variant.

Několik příkladů různých výplatních číslic.

Mnoho strojů si uchovalo vzhled výplatních číslic 1. republiky - oválné číslice československého vzoru (na zakázku vyrobené firmou Grancotyp GmbH):

Otisk uživatele Śkodovy závody s datem 19. 1. 1948 - českosloveské oválné číslice

číslice 001

 

Otisky tří uživatelů: odshora: Moragro Brno, otisk s datem 11. 11. 1946 - oválné číslice československého vzoru

Uprostřed: Otisk První české továrny na umělé hedvábí a.s. Terezientál u Hostinného n. L. (pošta Heřmanvy Sejfy) s datem 19. 10. 1945 - gotické číslice

Dolní celistvostt: Otisk Úřadovny sociálního pojištění v Děčíně, datum: ? - novogotické číslice, velmi řídce se vykytující typ výplatních číslic (R)

 

číslice 002

 

Další tři uživatelé s výplatními otisky FR 8 - 0 (bez pořadového čísla otisku): odshora - první celistvost Mücke Melder Fryštát, otisk s datem 21. 6. 1946 - gotické číslice,

uprostřed druhý otisk uživatele Národní správa fy. Gustava Wolfruma Syn z Aše - gotické číslice, otisk s datem 22. 5. 1946,

spodní celistvost s otiskem uživatele Stráž severu Liberec s datem 9. 4. 1946  - číslice vysoké gotické zcela ojedinělého tvaru, nevyskytující se u žádného jiného otisku tohoto období (RR), tento otisk je zajímavý i datumovými číslicemi (nezvyklé vysoké s tečkou za číslem měsíce). , výplatní razítko je vyšší v obloučcích v porovnání s ostatními razítky (31mm, obvyklé vzdálenost 29 mm) - budí dojem vyššího a většího razítka.

 

číslice 003

 

Naposledy změněnoneděle, 18 duben 2021 13:11

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.