HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VÝPLATNÍ OTISKY 3. REPUBLIKY (15)

V období 1. a 2. republiky československé, ale i během Protektorátu ČM a na zabraných územích nebylo zvykem používat ve výplatních tsrojích jiné než povolené červené (též modré) barv. Tato barva odpovídala tehdejším příslušným  schváleným normám. Originální barvu dodávali výrobci (Francotyp a částečně i Postalia) a garantovali jejich parametry. 

V poválečném období, kdy se obnovovaly narušené hospodářské vztahy, docšlo výjimečně k nedostatku předepsané barvy. Jedním z příkladů období 3. republiky čekoslovenské je reprodukovaný výplatní otisk uživatele  Okresná sociálba poisťovňa v Nitre. V jejím stroji v roce 1945 byla použitá nevhodná razítkovací barva ve fialovoém odstínu. chabé kvality. Kromě toho, že neblaze působila na mechanismu stroje ,otisky při použití této barvy byly rozpité a tím i nekvalitní.

tento otisk je předzvěstí větších problémů, ke kterým došlo v následném období 4. republiky čekoslovenské (1946 - 1992), kdy v nouzi se často razítkovací barva  různých odstínů též používala. K této praxi se uchylovaly nejen komewrční subjekty, ale též i pošty.

 

Ukázka  použití nesprávné barvy (odlišná barevná varianta)

 

Otisk s datem 13. 11. 1945

FR 8h - 3m

Dohlédací pošta NITRA

Uživatel: Okresná sociálna poisťovňa v Nitre

 

Raz 001 

 

Naposledy změněnosobota, 17 duben 2021 12:43