HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

NĚKOLIK POHLEDŮ DO SVĚTA VÝPLATNÍCH OTISKŮ 4. REPUBLIKY (20.) - ELEKTROODBYT N. P.

Národní podnik Elektroodbyt prošel klasickým procesem v oblasti vyplácení zásilek  výplatních otisků. Na počátku byly výplatní stroje Francotyp (40. - 80. léta), po fyzickém a morálním zastarání těchto spolehlivých strojů německé provenience, byly nahrazeny dalším německým (tehdy západoněmeckými) stroji značky Postalia. Tímto vývojem a touto změnou prošla velká řada československých uživatelů výplatních strojů.

Je nurno se úvodm zmínit o jedné důležité záležitosti. Tento národní podnik byl zecla jistě důležitý, konečně jeho obdoba existuje i v těchto dnech, ale nade vše řadím jako sběratel úřasnou superkvalitu všech otisků v dlouhém období několika desítek let. Vzdávám hold pracovníkům či spíše pracovnicím podatelny. Otisky jsou kvalitní, zřetelné, nezašpiněné, výrazné. A to mám ve bsírce 22 otisků z různých období. Jev přímo zázračný. Dodatečně díky všem, křeří se o to zasloužili. Naskýtá se otázka - takto to nešlo v jiných podnicích, proč? Nedostatek červené barvy byl plošný anebo ne? Týká se pražské podatelny, jinde to bylo o něco horčí, ale ne tragické.

 

Výplatní otisk FRANCOTYP

PRVNÍ OTISK

Sběratelsky FR 8 - 0 - 4m, gotické číslice výplatního razítka, neobvyklé výplatní razítko (silná tečka), denní razítko mělo již nově schválené tvary - dvoukruh s můstky, označení: ELEKTROODBYT/NÁRODNÍ PODNIK/ZÁVOD PRAHA., vnitřní rámeček 25x20 mm.

Poznámka: výplatní stroj získán v rámci reparací od poraženého Německa (převzaty gotické číslice - do té doby poštovní správou razantně odmítány, a dvoukruhové denní razítko s můstky německého vzoru) a přemístěn ze zabraných sudetských území do vnitrozemí a uživatelů se zájmem o výplatní stroje. 

Datum otisku 14. 6. 1954.

Dohlédací pošta PRAHA 1.

Odbyt 001

DRUHÝ OTISK

Dohlédací pošta: OLOMOUC 1

Výplatní stroj Francotyp, sběratelsky FR 8 - 0 - 4m (gotické číslice výplatního razítka s výplatním znaménkem - dutá tečka a označením: ELEKTROODBYT/NÁRODNÍ PODNIK/OLOMOUC, doukruhové denní razítko, též výsledek reparací), 24x21 mm (vnitřní rámeček)

Sběratelsky FR 8 - 0 - 4m

Otisk s datem 18. 8. 1952

Odbyt 002

 Poznámka: U dalé uvedených otisků došlo k několika změnám číslic data, dokonbce k výměně denního razítka - ze začátku vnější kruh 23 mm, později 25 mm.

TŘETÍ OTISK

Denní razítko s průměrem 23 mm

Dohlédací pošta PRAHA 1

Sběratelsky FR 8 - 0 - 4m (g)

Změna označení, nyní ELEKTROODBYT/NÁRODNÍ PODNIK

Otisk s datem 24. 10. 1955

Odbyt 003

 

ČTVRTÝ OTISK

Stejný stroj, stejný otisk s výjimkou průměru věnjšího kruhu denního razítka (25 mm)

Otisk s datem 4. 2. 1977

Odbyt 004

 

Změny číslic denního razítka:zaznamenávám v těchto dnech:

- 24. 10. 1955

- 26. 11. 1968,

- 6. 4. 1972,

 

 

Výplatní otisky stroje Postalia (výměna stroje)

PÁTÝ OTISK

Hraniční data mé sbírky: - 16. 11. 1981 - 17. 3. 1983 - 

změna označení (nyní již podle pravidel a poštovního řádu, doplněno i nové logo subjektu ),  oba otisky se liší číslicemi denního razítka, zohledněno PSČ v označení a denním razítku

Odbyt 007

  

 

 

:

 

 

 

Naposledy změněnostředa, 03 březen 2021 13:28

2 komentáře

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.