HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VE ZNAMENÍ ZKRATEK A INICIÁL (MP): 28. - kresba s názvem WIKOV v kruhu (logo uživatele)

MP

Zkratka: WIKOV pod kresbou muže s obrovským kladivem v kruhu mezi dnením a výplatním razítkem, WIKOV = počáteční slabiky jmen majitel firmy WIchterle - KOVářík, logo firmy

Subjekt: Prostějovské továrny na stroje WICHTERLE & KOVÁŘÍK A.S. Prostějov

Adresa: Svatoplukova, Vrahovická, Českobratrská, industriální komplex, Prostějov

Stojí za to zastavit se u historie firmy, ale i vyplácení zásilek výplatním strojem.

Činnost: největší firma na výrobu hospodářských strojů v prvorepublikovém Československu, velmi široký výrobní program: zemědělské strojů, motory, parní kotle, lokomobily, ozubená kola, elektromotory, nástěnné výtahy, zařízení pro provoz jatek, mezi lety 1922 až 1936 výroba automobilů WIKOV /(niciativa jednoho z majitelů dr. ing. Františka Kováříka), později i opravny automobilů. Firma vznikla sloučením dvou firem - František Wichterle (zal.  již v roce 1878 pod názvem Wichterle - Procházka) a F. & J. Kovářík (zal 1894). v roce 1946 fiema znárodněna a vzniká národní podnik AGROZET, později přejmenován na AGROSTROJ. V roce 2004 soukromá firma vzkříšena pokračovatelem rodu Martinem Wichterle pod značkou WIKOV.

Historie výplatních otisků uživatele:  Za 1. republiky uživatel vlastnil výplatní stroj Francotyp, sběratelsky FR 8h - 4m, označení jen textové WICHERLE /KOVÁŘÍK A.S. mezi denním a výplatním razítkem (první otisky v dubnu 1929), zachyceny dva otisky, přičemž ke vzniku druhé varianty otisku přispěly výměny číslic. Záznam Katalog Bouška - Leiš, po číslem P 38a, 38 b (I).

Stroj vyplácel i v dalších obdobích - za Protektorátu (viz předmět tohoto příspěvku) a i po roce 1945. Pravděpodobně v době Protektorátu se změnilo označení uživatele (místo textu se do otisku zasadilo logo -viz shora). Zatím ve veřejném prostoru nepublikovány otisky z prvních dnů Protektorátu, kdy v krátkém sledu po sobě vyplácel zásilky otisk československého vzoru (textové či obrázkové označení?), krátce na to upravený neúplný protektorátní poněmčený vzor (opět otázka zní textové či obrázkové označení) a nakonec vývoj dospěl k třetímu otisku v Protektorátu - úplně poněmčený protektorátní vzor (viz níže). Záznam uvádí Katalog Bouška  pod čísly P 39, P 39a. 

Po válce se obnovily československá státnost a československý vzor výplatního razítka. Označení zůstalo - logo mezi denním a výplatním razítkem. Viz Katalog Bouška-Leiš (záznam P 7/II). Změna označení z loga na logo s názvem Agristroj byla značně rychlá. Výplatní razítko bylo jeětě ve tvaru větrné růžice, nikoliv obdélníku. Zachycený otisk z 10. 2. 1947.

Poté následovala další historie a vývoj doznal změn i v oblasti vyplácení zásilek. 

Salší kapitolou je období Agrostroje, který výplatní stroj Francotyp po zaniklé firmě Wichterle - Kovářík používal  (viz Katalog Bouška - Leiš, záznamy P 43  

 

Naposledy změněnosobota, 23 leden 2021 13:09

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.