HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VE ZNAMENÍ ZKRATEK A INICIÁL (MP): 21. - A. Č. & S. v kresbě

MP

Iniciály: A. Č. & S. (= počáteční písmena slov z názvu firmy Antonín Čerych & Synové) - mezi denním a výplatním razítkem, písmena usazena ve stylizované kresbě (logo?)

Subjekt: A. Čerych  & Synové, Josefov n. Met.

Činnost: výrobna výzaných koberců, přádelna bavlněného zboží, textilní výrobky

Firma byla založena Antonínem Čerychem (1829 - 1902) v roce 1880 (název A. Čerych), v roce 1897 změna názvu na A. Čerych a Synové, Josefov Jaroměř. Zakladatel této výrobní a obchodní činnost , jakož i zakladatel slavného rodu byl A. Čerych, tovaryš, hostinský, vyučený řezník, textilní podnikatel, finančník, podnikatel v cukrovarnictví, velkopodnikatel v textilním průmyslu starosta Nechanic. Za účinnou pomoc v prusko-rakousko válce obdržel řád Čestný zlatý kříž s kounou od císaře. Měl devět dětí.Jeho hlavním životním heslem bylo: "Největší neštěstí člověka je lenost". Žádná ztráta jej neodradila, nad úspěchy nezpyšněl.

Po jeho smrti převzal firmu jeho syn Oldřich, firma byla zestátněna v roce 1946 a definitivně znárodněna komunistickým režimem  v roce 1948. Rodina odešla do emigrace, kde se někteří její členové proslavili v různých oborech (sociologie, obchod, finančníctví, podnikání).

Výplatní otisk Francotyp, sběratelsky FR 8h - 4m

Dohlédací pošta: JOSEFSTADT/JOSEFOV

 

Výplatní otisk

druhý definitivní protektorátní výplatní otisk, úplný poněmčený vzor, otisk 1. dne 11. 5. 1940

Josefov 002

Poštou prošlá celistvost vyplacená výplatním otiskem s datem 21. 10. 1942

 

Josefov 001

 

 

Naposledy změněnopondělí, 18 leden 2021 16:01