HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

IDENTIFIKACE PROTEKTORÁTNÍCH VÝPLATNÍCH OTISKŮ ODCHÁZÍ Z PRAHY Doporučený

Dnešním dnem ukončuji  desátým pokračování čtvrté skupiny identifikačního rejstříku Protektorátu Čechy a Morava (pražští uživatelé).  Jednalo se o Společnost pro zpeněžení lihu a její otisky dohlédací pošta Praha 1).  Pokud bude potřeba, rád se k této identifikační skupině vrátím a doplním ji o nejasnosti, pokud se vyskytnou. To se týká i předchozích kapitol, které jsou zavěšeny na tomto webu.

Přistupuji k další identifikační kapitole, která se týká výplatních otisků Protektorátu Čechy a Morava 1939 – 1945 mimopražských uživatelů a jejich otisků, které by mohly způsobit nekomfortní sbírání těchto artefaktů.  Rád doplním základní identifikaci i o další detaily, které by mohly pomoci při sbírání tohoto období, o kterém se v minulých dlouhých letech moc nepsalo, neboť to nebylo z moci vyšší možné.  Protektorát se z organizované filatelie až na výjimky (námětové angažované exponáty) úplně vymazal. Jako by nebyl. Ke škodě všeobecné historie a poštovně historického sběratelství. Je tedy třeba řadu věcí napravit. Byla to součást naší historie, někdy i blízké, ve které byla zúčastněna i generace našich předků.

 

Na  tomto místě rád vyslovuji díky dvěma sběratelům, kteří při absenci organizovaného sběratelství se sběratelství protektorátních artefaktů věnovali a zachytili nám řadu cenností. V prvé řadě si velké díky zaslouží sběratel Mirko Marek, člen Stolní společnosti sběratelů příležitostných razítek a frankotypů z 30. let pamatující Jaroslava Lešetického, Alberta Jonáše a další bardy tohoto sběratelství a který byl i členem Sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF založené v roce 1976. Mirko Marek nejenže si vedl podrobný archiv otisků z dob protektorátu a dalších, ale uchoval rozsáhlou sbírku protektorátních otisků.

PODĚKOVÁNÍ

Další velké díky patři Miroslavu Bouškovi, který se za svého aktivního sběratelského života věnoval též protektorátním otisků a dokonce sestavil samostatný exponát Výplatní otisky Sudet a Protektorátu Čechy a Morava 1938 – 1945 (okupace předválečného Československa ve světle výplatních otisků té doby). Nevím, zda tento exponát byl vystaven a vůbec nevím, zda a jaké ocenění obdržel, pokud vystaven po roce 1989 byl. Každopádně patří k tomu nejvyššímu u nás, co bylo v tomto oboru vytvořeno.

Díky oběma dalším, kteří se o tuto problematiku zajímali, mám aspoň torzo a můžeme poskytovat i cenné informace kolegů, kteří Protektorát sbírají, jak u nás, tak v zahraničí zejména v Německu, Švýcarsku a Španělsku.

Toto území a období patří i mezi mé sběratelské portfolio a rád v badatelství pokračuji a o své poznatky se dělím s dalšími zájemci na svém webu.

ZAČÍNÁM

Tedy pokračuji a jako ukázku zveřejňuji dva otisky prvního uživatele mimo Prahu (Benátky nad Jizerou) Družstevních závodů v Dražicích n. Jiz. a jejich dalších subjektů.

Napočítal jsem cca čtyři desítky otisků s nejasnostmi. Roztřídil jsem je do tří kapitol (seznam, který jsem vytvořil jako dodatek Bouškova Katalogu  I. dílu, Praha 1977) je zavěšen na tomto webu)

- zkratky, iniciály

- obrázky

- složeniny slov

(vše též s různými kombinacemi)

 

Ještě malá poznámka pro orientaci. Doposud jsem zveřejnil dva seriály - z období 1. republiky (v titulku není žádná identifikace období) a z období Protektorátu Čechy a Morava otisky pražských uživatelů (identifikace v titulku písmeno (P) - v závorce, což znmená buď P jako Protektorát anebo P jako Praha. Dva významy v jednom písmenu.  Tento třetí seriál se týká, jak jsem uvedl, mimopražských uživatelů s označení (MP), což značí mimo Prahu.

 

 

Co nás čeká - doplňuji dvě celistvosti DZ (Družstevních závodů v Dražicích n. Jiz.

 

DZ CM 001

 

DZ CM 002

 

Takže příjemné a komfortní  sbírání.

I.L.

Naposledy změněnosobota, 06 únor 2021 16:56

14 komentáře

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.