HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

VE ZNAMENÍ OBRÁZKŮ (P): 11. - hlava s hlásnou troubou a nápisem PROPAGANDA

P

Obrázek: hlava muže s hlásnou troubou a nápisem PROPAGANDA (pod výplatním razítkem)

Subjekt: Rudolf Mosse akc. spol.

Adresa: Praha I., Ovocný trh 19

Výplatní stroj Francotyp, sběratelsky FR 6h - 4m

Otisk již za I. republiky s názvem firmy Rudolf/Mosse ležatým písmem pod výplatním razítkem

Dohlédací pošta: PRAHA 1, později PRAG 1/PRAHA 1

PRVNÍ OTISK

předběžný protektorátní  výplatní otisk, československý vzor (1939)

otisk s datem 19. 4. 1939

 

Mosse 001

 

DRUHÝ OTISK

první definitivní protektorátní otisk, neúplný poněmčený vzor, otisk s datem 2. 10. 1939 (stále s původním označením - názvem firmy)

Mosse 002

 

TŘETÍ OTISK

druhý definitivní protektorítní otisk, úplný poněmčený vzor s datem 25. 5. 1940 (otisk 1. dne - R), změna označení, nyní jen propagandistický obrázek pod výplatním razítkem

 

Mosse 003

Poštou prošlý otisk s datem 12. 11. 1940

Mosse 004

 

Otisk výplatního stroje vyplácel zásilky již v období 1. republiky, a dále   i během Protektorátu ČM, i když firma byla založena Rudolfem Mossem, německým vydavatelem, pokrokovým politickým myslitelem a filantropem se židovskými kořeny (8. 5. 1843 - 8. 9. 1920) a jeho pokračovatelé byli vyhranění proti Adolfu Hitlerovi a nacistickému režimu.

Německý režim jeho firmy a reklamní agentury vyvlastnil ihned po nástupu k moci a rodinu přinutil odejít z Německa. Pro Německu tento tisk byl jasným symbolem "židovského tisku".  Odborně Rudolf Mosse a jeho následníci se zapsali do historie tisku vlivným spojením tiskového obsahu a reklamy. Jeho úspěch v tomto oboru byl fenomenální.  Po smrti otce zakladatele firmy řídila jeho dcera Felicia Lachmann-Mosse (ová) a její manžel Hans Lachmann-Mosse. Vydávali 130 titulů novin, z nichž nejvlivnější byl Berliner Tageblatt (od torku 1870).  Dalšími vlivnými novinami v Německu byly: Deutsches Montagsblatt, Deutsches Reichsblatt, Berliner Morgenzeitung, Allgemeine Zeitung des Hudenthums, CV- Zeitung, Organ des Central-Vereins deutscher Staatsbürger jüdischen Glaubens (1922 a dále), časopisy Kladderadatsch, Fliegende Blätter, Die Gartenlaube, Úber Land und Meer a mnoho dalších.  

Nacistický režim nejen měl vliv na firmy rodiny Mosse a jimi  vydávaný tisk, vyvlastnil i rozsáhlou a cennou uměleckou sbírku rodiny. Všechna díla byla konfiskována.

Rudolf Mosse rozšířil za svého života svou obchodní a reklamní říši do mnoha zemí (Rakousko, Švýcarsko a jiné), svou firmu měli Mosseovi i v Československu. Zasloužil se o vydávání různých novin, časopisů a publikací včetně rozsáhlých a podrobných adresářů v našich končinách (viz obálky reprodukovaných celistvostí).Firma Rudolf Mosse vydala v roce 1939 i  významný Adresář Protektorátu Čechy a Morava pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství.

První dny Protektorátu vyplácela existující firma zásilky ještě pod svým původním jménem, i když byla pod vlivem nacistického Německa. Ke zlomu došlo v polovině roku 1940, kdy jméno zakladatele "Rudolf Mosse" zmizelo z otisku a oficiálních dokumentů a v označení uživatele  bylo nahrazeno hlavou muže s hlásnou troubou a nápisem PROPAGANDA. Němci se neodvažovali tuto vlivnou firmu zavřít úplně pro její značný vliv tak, jak to udělali u ostatních firem vlastněných či ovlivňovaných židovskými majiteli. 

Pro ilustraci doplňuji dvě dopisnice vyplacené výplatními otisky firmy rudolf Mosse t období 1. republiky (rok 1930), a to, jak jejuch averz, tak i reverz. Celistvosti dokreslují mnoho detailů o této firmě a její činnosti.

 

Mosse 2 002

 

Mosse 2 004

 

Mosse 2 001

 

Mosse 2 003 

Naposledy změněnočtvrtek, 31 prosinec 2020 14:21

2 komentáře

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.