HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

CESTA VÝPLATNÍHO STROJE UŽIVATELE DR. A. WANDER

CESTA STROJE aneb OD WANDERA K ALBATROSU

 

Cesty strojů a jejich sledování je jednou z vysokých specializovaných přístupů ke sběratelství otisků výplatních strojů. Úkol značně složitý a těžký, přetěžký Záznamy se vedly, ale již nevedou, pamětníci odcházejí, archivy mlčí či jsou dávno ve sběrných surovinách. Takže je na sběratelích, aby něco vybádáli a a svým sběratelským úsilím něco zjistili. Občas se zadaří., i když badatelské výsledky mají hodně děr.

Výplatní stroj Bafra s otiskem FR 8h - 4m oslovil prostřednictvím prodejců firmy B. Jarolímek  i pobočku švýcarské firmy Dr. A. Wander v Praze. Stroj začal vyplácet zásilky 14. 8. 1933, jeho dohlédací poštou byla pošta PRAHA 22. Stroj se činil a poskytl službu svému uživateli až do znárodnění v roce 1948. Překonal období kapitalismu (1., 2., 3. republiku) a i těžké období Protektorátu Čechy  a Morava v letech 1939 - 1945. Osudný se jí stal rok 1948, kdy byla firma  znárodněna a byla nucena opustit Československo, i když její výrobky a léky byly víc než oblíbené (Ovomaltine se stal hitem nejen ve svět, ale iu nás) a zdravé. Firma se zkušeností od roku1865, kdy si dala do vínku se starat o výživu lidstva, skončila zde svou činnost.  Výplatní stroj přestal vyplácet zásilky této firmy a byl umístěn v podatelně nového uživatele. Tím bylo nakladatelství pro děti a mládež ALBATROS v Praze.

Ze sběratelstkého hlediska byl otisk nápadný jednou zvláštností, která byla vediná - výplatní znaménko u hodnoty výplatního razítka byla hvězdička. Nikoliv pěticípá, ale sedmicípá. Tím vybočovala z řady všech ostatních otisků soustavy Francotyp u nás. Proto její cesta byla lehce objevena a nepotřebovala příliš složitého zkoumání. I když nebýt sběratelského úsilí, nic nevíme a tento článeček by nespatřil světlo světa.

 

OTISK 1. A 2. REPUBLIKY 1933 - 1939

 

Wander 002

 

OBDOBÍ PROTEKTORÁTU ČM (1939 - 1945)

otisk si prošel podobou předběžného protektorátního otisku (československý vzor), a i obou poněmčených vzorů (otiskuji první a třetí

 Wander 003

 

OBDOBÍ 3. REPUBLIKY (1945 - 1948)

 

Wander 006

 

OBDOBÍ 4. REPUBLIKY (1948 - 1992)

Nový uživatele ALBATROS, nakladatelství pro děti a mládež Praha

 

Wander 007

A co bylo dál? To nikdo neví. S největší pravděpodobností se stroje ujal strýček ŠROT....

 

 

Naposledy změněnostředa, 30 prosinec 2020 01:34

Zanechat komentář

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.