HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

CESTA DO ZEMĚ SNŮ: osada WOODS PRAIRIE - komunita KOMENSKY, TEXAS (92)

KOMENSKY, TEXAS

Venkovská komunitní škola v zemědělské usedlosti blízko Hallettsvillu, na severozápadě okresu Lavaca (školní okrsek č. 6). Zahájení výuky  podzim 1895.

V květnu 1895 se sešli obyvatelé zejména českého, moravského a německého původu, v domě CM Karasek na Woods Prairie a rozhodli se pro zřízení a provoz školy pro jejich děti. Za cenu USD 215,- byla postavena budova a výuka mohla začít na podzim roku 1895. Volby rozhodly, že bude pojmenovaná po Janu Amosu Komenském, biskupovi evangelické jednoty bratrské na Moravě a známém českomoravském pedagogovi.  Tato škola se zastala na louhou dobu střediskem komunitního života.

Škola stála na pozemcích Emanuela Bretschoffa, měla jedna místnost, v roce 1900 se zde učilo 107 žáků, v roce 1901 byla rozšířena, v roce 1903 se postavila učitelská budova. Postupně byly přidávány další stupně školského systému a do orku 1940 škola nabízela dvanáct stupňů výuky a soutěžní atletické programy. Osm bývalých studentů této školy položilo své životy během II. světové války. v roce 1955 byla postavena další budova, i když se výuka zkrátila. V roce 1958 se vyučovalo v osmi ročnících. Rok 1966 byl jejím posledním aktivním rokem - po 71 letech existence byla ukončena výuka.

V místě nebyl ani kostel či obchodní čtvrť, pošta či kombinace služeb a zásobování. Oblast se živila zejména pěstováním bavlny a kukuřice, Obživou byl i dobytek.  Obchodní život probíhal v okolních vesnbicích či městečkách - Vratislavi, Moravii, Novohradě, Wittingu či Moultonu. Škola časem zajistila výuku pro 100 žáků a studentů prvního až sedmého ročníku.v roce 1915 byla škola uznána jako příkladný model venkovské školy v Texasu. Vývoj připravil místní obyvatele o školu až po II. světové válce.

 

Komensky 001

Komensky 002

Zdroj dobové fotografie: www.google.com (University of North Texas)

 

Komensky 001

Fota: Ivan L.

 

 

 

Naposledy změněnočtvrtek, 17 prosinec 2020 12:16