HISTORIA POSTALIS ETC... osobní blog Ivana Leiše

KATALOG VÝPLATNÍCH OTISKŮ BRNO 1 - 1945 - 2018

PŘEHLED OTISKŮ V=YPLATNÍCH STROJŮ SPADAJÍCÍCH POD POŠTU BRNO 1 - 1945-2018

Autor: Ing. Jaroslav Punčochář

Rozsah: 47 stran

Zveřejnění: součást portálu www.filabrno.net (založen v roce 2002)

Poznámka: pozor neplést si s portálem podobného jména www.brnofila.cz (Aukční dům Bláha)

Charakter Ilustrační seznam výplatnch otisků s dohlédací poštou BRNO 1. Tvoří jej šest kapitol (nultá až pátá). Autor zvolil netradiční  a dost nezvyklé dělení na

- výplatní otisky poštovního úřadu

- výplatní otisky podnikové, Československa - výplatní otisky s výplatním razítkem ve tvaru větrné růžice (motýlku)

- výplatní otisky podnikové, Československa  - výplatní otisky se výplatním razítkem ve tvaru ležatého obdélníku

- výplatní otisky podnikové, Československa - výplatní otisky s výplatním razítkem ve tvaru vysokého obdélníku

- výplatní otisky podnikové, České republiky bez licence

- výplatní otisky podnikové  České republiky s licencí.

Autor Přehledu jako hlavní zvolil poštovně historický pohled, zde je věc velmi jednoduchá,jedná se o jednu poštu BRNO 1. Dalšími podkritérii sou dělení na

a/ uživatelské kritérium: pošty a komerční uživatele,

b/ státoprávní kritérium: Československo a Ćeskí republika (Přehled postihuje období 1945 - 2018),

c/ kritérium výplatního razítka (dělení na razítko ve tvaru větrné růžice - motýlka a obdélníka, u obdélníku další subkteriérium podle tvaru oddélníku: stojatý a ležatý),

d/ kritérium licenční. 

Zda se tento způsob osvědčil či osvědčí při sbírání a třídění, musí vyjádřit uživatelé Přehledu. Každopádně je tento způsob dobrý pro orientaci ve značném množství otisků.

Každému otisku je přiděleno katalogové číslo, v popiscích se objevuje plný název otisku včetně popisu označení, zachycuje se zde i zvláštnost toho či onoho otisku (např. rozlišovací symboly.).Autor nezapomněl ani na časové rozmezí dokladované jeho sbírkou či záznamy. 

Předností je, že většina otisků je barevných, nedostatkem je to, že jsou reprodukovány v černé barvě a slovně vyznačeny, o jakou barvu se jedná U některých záznamů obrázky chybí.   Některé otisky jsou nekvalitní, což není chyba autora, ale poštovních manipulantů. Taková byla doba, na kvalitu se příliš v tomto období nedblo. Změnu přinesly digitální otisky. S nimi  se vrátila kvalita.

Chválím fakt, že se konečně objevily seznamy s otisky České republiky.  Zatím veřejnost má jen typologii, ale ne souhrnné ilustrace těchto otisků. tento seznam je jednou z prvních vlaštovek. A to je velmi pozitivní. I licenční přehledy jsou důležité a budou důležitým vodítkem pro další katalogové pokusy a hlavně pro sběratelství.

Co mi zde chybí, je identifikace jednotlivých otisků pro specializované a studijní účely - určení soustav. Takto jsou specializovaní sběrtaelé ochuzeni, Pžehled splňuje požadavky jen regionálních sběratelů či námětových sběratelů.

Postrádám i definice a základní rejstříky (např. uživatelů). Ty chybí i u dalších katalogů, přehledů a seznamů (rejstříky nevypracoval ani Albert Jonáš u svých studií, musel jsem si je vytvořit sám). 

Každopádně jsme vděčen za tento počin a ing. J. Punčochářovi za něj děkuji. Zároveň připojuji díky i jiným sběratelům či kolektivům, kteří vytvořili své regionální přehledy.  Pokud tuto práci zanedbáme, za několik let otisky budem velmi těžko hledat.  Velké díky.

Na závěr ukázky celistvostí s otisky, kde figuruje dohlédací  pošta BRNO 1:

BRNO 1 002

 

BRNO 1 001

 

BRNO 1 2 001

BRNO 1 2 002

 

BRNO 1 3 001

 

BRNO 1 3 002

 

 

 

Naposledy změněnosobota, 05 září 2020 23:03