OBSAH
Poslední rozloučení s Mirkem Bouškou, spoluzakladatelem sekce otisků výplatních strojů KPHC SČSF, významným československým filatelistou a sběratelem a propagátorem sběratelství mnoha oborů se konalo dnes , 18. 7. 2024 ve Staré obřadní síni Ďáblického hřbitova.
Za zvuků sborové písně Guiseppe Verdiho Va pensiero vstoupil Mirek do nebeské síně slávy české poštovní historie.
Odpočívat bude v rodinném hrobě společně se svými rodiči na Ďáblickém hřbitově.
Výplatní otisky fy. Jos. Prokop synové Pardubice, ( továrna na mlýnské stroje)
Na tomto webu jsem již psal dvakrát o této firmě a jejích výplatních otiscích (Zaniklé a zapomenuté (57) a Kouzlo celistvosti (36). Dnes do třetice. Téma: výplatní otisk ve 3. republice a jak to bylo dál.
1945
Firma znárodněna
1946
Firma převzata novým subjektem TMS (Továrny Mlýnských Strojů), později CHEPOS.
Logo z 1. republiky či obchodní značka původního majitele vydržela ve výplatním otisku i několik let poté.
Otisk s datem 8. 8. 1946 (3. republika) - horní celistvost na listě
Otisk s dtem 9. 12. 1947 (otisk 1. dne, kdy bylo změněno výplatní razítko na nový vzor - zoubkovný obdélník) - dolní ústřižek - černotisk.
Připomínám, že firma Jos. Prokopa synové si pořídila za 1. republiky výplatní stroj Francotyp, Bafra, model B 4, číslo B 6740 a začala je provozovat od 6. 10. 1930 .
Otisk sběratelsky FR 8h - 4m (ov) - 1k.
Uživatel výplatního stroje: Státní ponik VLNAP, Nejdek
Předchůdci: Norddeustche Wollkämmerei und Kammgarnspinnerei, v majetku Deutsche Bank, Nejdecké česárny vlny (NČV), Přádelny česané příze, později Akciová společnost Nejdek
Výplatní stroj: Francotyp, BAFRA
OTISK SBĚRATELSKY: fr 8 - 0- 4M- 2k (bez zmizelých můstků )
V poslední fázi sledovaného období se vyjmulo označení a bylo nahrazováno gumovým razítkem (viz třetí otisk na druhém listu. V roce 1990 se již objevilo označení v otisku.
Jak šel vývoj na dvou listech z Databáze Leiš (první list - třetí až pátý otisik, list 2 - čtyři otisky.
Již několik ranních pohledů na Šumavu v bílém odění..... Dnešní čtvrteční ráno na Starém Srní nevyjímaje.
.
Uživatel: Obchodní a živnostenská komora v Liberci
Výplatní stroj: FRANCOTYP, Bafra
Výplatní stroj pravděpodobně z reparací, upravené denní a výplatní razítko, zasazeno označení s českým textem.
Otisk ze dne 29. 4. 1948
Otisk sběratelsky: FR 8 - 0 - 4m (g) - 1k
Barva otisku oranžová
Dohlédací pošta LIBEREC 1
Celistvost zajímavá nejen výplatním otiskem, ale i nátiskem na obálce - propaguje Severočeské výstavní trhy (SVT) v LIberci (Ústřední kancelář na Šamánkově třídě).
ČTYŘI ROKY KOMSOMOL
V sérii výplatních otisků subjektu, který se provozoval tkalcovnu a úpravnu jemného lnu, vyráběl textilní výrobky ze lnu a obchodoval jemnými damašky u nás i ve světě, se objevil i národní podnik KOMSOMOL, který dostal svůj název v roce 1954 a opustil jej o čtyři roky později v roce 1958.
Subjekt založil pánové Regenhart a Raymann v roce 1819 (vznik firmy "REGENART & RAYMANN"), v roce 1946 došlo k přejmenování na "Tkalcovny a úpravnu jemného lnu n.p." - ještě ve Frývadlově, pro zahraniční účely používala tato firma název ARANDAR - psal jsem o něm nedávno), pak nastoupil na pár let Komsomol (od roku 1947 byl Frývaldov již Jeseník), aby se v roce 1958 přejmenoval na MORAVOLEN. Ten měl 17 závodů v různých částech republiky (tkalcovny, úpravny, výrobu konfekce, bělidla, akárny, přádelny).
V éře n. p .Komsomol používal tento subjekt výplatní stroj Francotyp, číslo C 31951. model Bafra C.
Není známo, kdy si tento subjekt opatřil tento stroj. V katalozích z let 1938 - 1945 není uveden, takže to vypadá na stroj z německých reparací. s uživatelem zatím neznámým. Své si řeknou budoucí dny. Aspoň doufám.
Výplatní otisk sběratelsky označován: FR 8 - 0 - 4m (g) - 2km
Dohlédací pošta JESENÍK 1.
Otisk s datem 12. 1. 1955. Otisk 1. dne (R).
Pod něj si dovolil zařadit dvě zápalkové nálepky vydané pro Komsomol n.p. pro reklamní účely a propagaci jesenického damašku.
CHYBOTISK
TIBA, národní podnik (původně textilní tiskárny, úpravny a barevny), Dvůr Králové nad Labem vznikl v roce 1948 sloučením velkého počtu soukromých podniků po znárodnění.
Během Československé republiky (v letech 1846 - 1992) používal několik výplatních tsrojů s několika otisky. Posledním otiskem v tomto období byl otisk, který dnes zveřejňuji. Jednalo se o stroj Postalia. Dohlédací pošta Dvůr Králové nad Labem 2.
V tomto otisku se vyskytl chybotisk. V denním razítku v názvu pošty chybá kroužek nad písmenem "U" ve slove ůDVUR" (název pošty).
Označení je nebvyklé výrazné a je využito prostoru pro reklamu. Uživatel spojil reklamu (propagaci) a vyplácení zásilek v jednom stroji.
Na listě níže je
- výplatní otisk 1. dne - 22. 11. 76
- poštou prošlý otisk ze dne 26. 11- 79.
- Ve sbírce mám neuzazší otisk s tímto chybotiskem s datem červen 1984.
Kromě tohoto stroje a otisku použávalo podnikové ředitelství souběžně další výplatní tsroj Postalia (s předchůdcem - stroejm Francotyp). U buhc k chybě při rytí nedošlo.
Uživatel Jihočeské papírny n.p. Český Krumlov (Větřní u Českého Krumlova)
Výplatní stroj Francotyp, Anker. Otisk sběratelsky FR 6h - 4m (ov) - 1k.
Otisk ze dne 11. 8. 49.
O tomto stroji a jeho otisku s dohlédací poštou Větřní a se sběratelským označením FR6 h - 4m (ov) - 2km (s mizejícím vnitřmím kruh,m) jsem psal v článku Několik pohledů (321).
Dnešní otisk má ještě jednokruhové denní razítko a dohlédací poštou byla pošta Český Krumlov. Na celistvosti příchodzí denní razátko pošty lIbáň ze dne 13. VIII. 49.
Otisk ze dne 11. 8. 49
Strana 1 z 5